Klasična gimnazija Zagreb

Novogrčki jezik

Što je gyros? Grčka kava? Rembetiko? Zašto su Grci unatoč krizama toliko sretni? Grčka ili Helada? Heleni ili Grci? Grci, jedni od najdugovječnijh ljudi u EU? Ne znači da?!

Već dugi niz godina učenici Klasične gimnazija u svojoj školi uče novogrčki jezik. Fakultativna nastava se održava uz potporu Zaklade Alexander S. Onasis, a odvija se u dvije grupe - početna  i napredna grupa. Učenici imaju priliku još bolje upoznati se s ovim drevnim jezikom posvjedočenim u zapisima još od 1450. pr. Kr. Ovaj jezik, s jednom od najduljih govornih tradicija, u svojoj modernoj varijanti se prikazuje u jednoj lakoj, izrazito naglašenoj mediteranskoj pjevnosti. Premda je veoma sličan svome starome pretku, novogrčki je ipak nešto jednostavniji i u gramatici i pravopisu. Tako npr. novogrčki nema padež dativ, ima samo jednu vrstu naglaska - akut, nema hakova - spiritus lenis i asper. U izgovoru se razlikuje u svega nekoliko slova ili kombinacija slova. Mnoge riječi zvuče ili se barem pišu potpuno jednako kao u starogrčkome.

Naravno, nastava novogrčkoga ne bi bila potpuna bez proučavanja običaja modernih Grka u kojima se može vidjeti početak u antici, ali i veza sa sadašnjošču i našim načinom života. Neizostavan dio proučavanja novogrčkog je i slušanje moderne grčke glazbe, gledanje međunarodno priznatih i nagrađenih filmova, vježbanje grčkih plesova, gestikulacija i vikanje koji su neopisivo važni gotovo uz svaku rečenicu. Učenjem novogrčkoga učenici imaju priliku lakše naučiti starogrčki i bolje upoznati višetisućljetni grčki duh.  Klasičari vrlo lako svladavaju novogrčki jezik, što posebno dolazi do izražaja na tradicionalnom putovanju u Grčku, gdje se naši učenici, kao i inače, jednako dobro snalaze u antici i u modernoj državi.

A odgovori na pitanja s početka...?

έλα!

Voditelj: Mislav Gjurašin, prof.

ŠKOLSKI ČASOPIS

DRUŠTVO KLASIČARA

Costumbres y tradiciones

« Lipanj 2018 »

Ispis statistike od 9. 2. 2018.

CMS za škole logo
Klasična gimnazija Zagreb / Križanićeva 4a, HR-10000 Zagreb / web2.gimnazija-klasicna-zg.skole.hr / ured@gimnazija-klasicna-zg.skole.hr